هواساز از اصلی­ ترین دستگاه­ های تهویه مطبوع جهت تامین هوای مطبوع و سالم با دستیابی به دما و رطوبت و سرعت مناسب، همچنين تامين هواي تازه و فيلتركردن آن می­ باشد.

اجزای اصلی هواساز عبارتند از: دریچه، محفظه اختلاط، فیلتر آلومینیومی، کویل آب گرم و سرد، فن و الکتروموتور.

در صنایع برودتی ملکی بنا به درخواست مشتری هواساز می تواند دارای

·         فیلترهای کیسه­ ای، صفحه ای، هپا و …

·         رطوبت زن

·         ایرواشر

·         دریچه قابل تنظیم موتوری

·         سایر کنترلرهای سفارشی

باشد. هواسازها عموما روی مجرای کانال سیستم­ های تهویه مطبوع، یعنی جایی که هوای برگشتی ساختمان باید به آنجا برود، قرار دارند. هواسازهای طراحی شده برای بیرون ساختمان در روی پشت بام نصب می­ شود و به یونیت­ های پشت بامی معروفند.

قسمت گرمايش و سرمايش اين دستگاه از طريق کويل مي ­باشد. در حالت گرمايش، سيال عامل مي­ تواند آب گرم و يا بخار باشد و در حالت سرمايش سيال عامل آن آب سرد و يا انواع مبردها مي­ باشد. انتقال اين گرما يا سرماى توليدى در اين دستگاه به طريقه اجبارى و از طريق فن دستگاه صورت مي­ گيرد. اغلب در آب و هوای سرد که در آن حرارت مداوم باعث خشکی هوا شده و ناراحت کننده است، کنترل رطوبت امری ضروری است. در این مجموعه رطوبت زنی به دو روش تبخیری و یا اسپری آب صورت می­گیرد.

اين سيستم براى مراکز بزرگ، بيمارستان­ ها، ادارات و … که دارای سقف بلندی هستند نسبت به فن کویل مناسب تر است.

کنترل بخش­ های مختلف از جمله: سرعت جریان هوا، دمای هوا، درجه حرارت هوای مخلوط شده، رطوبت و کیفیت هوا امری ضروری است. کنترلر ممکن است یک ترموستات ساده خاموش/ روشن یا سیستم پیچیده کنترل هوشمند ساختمانی باشد.

فن­ ها در هواسازها لرزه­ های شدیدی ایجاد می­کنند و سر و صدای لرزش را به داخل ساختمان منتقل می­ کنند برای جلوگیری از این امر لرزه­ گیرها را درست قبل و بعد از هواساز یا میان فن­ ها نصب می­ کنند.

هواسازها از نظر ساختار و شکل ظاهری در دو گروه عمده افقی و عمودی دسته ­بندی می­ شوند. در دستگاه­ هاي هواسازكه از ورق گالوانيزه ساخته مي­ شوند، با توجه به شرايط مكاني و موقعيت نصب، نوع مناسب انتخاب می ­شود. هواساز­ها به صورت يك منطقه اي و يا چند منطقه­ اي طراحي و ساخته مي ­شوند. در نوع يك منطقه ­اي تمام بخش­ هاي ساختمان كه تحت پوشش آن است با شرايط يكنواخت دما و رطوبت، هوادهي مي­ شود و در نوع چند منطقه ­اي به كمك دمپرهاي مخصوص امكان هوادهي با دما و رطوبت ­هاي مختلف به مناطق متفاوت وجود دارد.

فن­ های هواساز در دو گروه عمده فوروارد و بکوارد دسته­ بندی می ­شوند. فن­ های فوروارد برای افت فشار کلی کمتر از  ۲٫۵ تا ۳ اینچ آب استفاده شده و برای مقادیر بیشتر از فن ­های بکوارد استفاده می ­کنیم.

مشخصات فنی هواساز

·         فن از نوع سانتریفیوژ با بالانس استاتیک و دینامیک از جنس ورق گالوانیزه

·         الکتروموتور rpm ۱۴۰۰ سه فاز

·         کویل­ ها از لوله ­های مسی ساده و یا داخل فین­ دار و با پره ­های آلومینیومی از fpi ۱۴- ۸ و با ۲۵ بار تست تولید می شوند. (جنس فین، لوله و فین کویل بر حسب درخواست مشتری قابل تغییر می باشند(

·         عایق یک سانتی متری جهت جلوگیری از هدررفتن برودت و حرارت

·         استراکچر از پروفیل ­های فابریک آلومینیومی با مقاومت و استحکام بالا

·         فیلتر های قابل شستشو آلومینیومی V شکل

·         گلند اتصال کابل با سایز مناسب روی بدنه دستگاه

·         دریچه های بازدید لولایی جهت بازدید و سرویس دهی آسان و کنترل

·         دمپرهای تازه و برگشتی و آلومینیومی چرخ دنده ای و بوشن پلی آمید با ساختار پره های قابل تنظیم دستی و قابلیت نصب موتور دمپر

·         تشت ایرواشر از ورق گالوانیزه  به ضخامت مناسب و با فلنج های بیرونی تشت از نوع پیچ و مهره ­ای بدون استفاده از جوشکاری

·         هدرهای داخلی از لوله های pvc فشار قوی جهت نصب نازل­های مربوطه

·         نازل های پاشش از نوع پلاستیکی ضد رسوب جهت اسپری کردن آب

·         قسمت ورود هوا دارای فیلتر آلومینیومی قابل شستشو می باشد.

برای دریافت مشخصات فنی روی لینک زیر کلیک نمایید.